„Siedlisko Duszy” – Gary Zukav – recenzja książki

Wakacje to czas, który możesz poświęcić na pracę nad sobą nie tylko w rozumieniu fizycznym, lecz również duchowym.  Po tej lekturze zupełnie inaczej spojrzysz na otaczający Cię świat. Dziś zapraszam do przeczytania refleksji Łukasza Woźniaka na temat inspirującej książki Gary’ego Zukava.

Człowiek, który zaczyna kroczyć ścieżką faktycznego rozwoju duchowego, szybko zaczyna zauważać w świecie pewne zależności: działanie oparte na ego, na przywiązaniu do sfery materialnej i na zawartych w naszej podświadomości fałszywych przekonaniach zazwyczaj nie działa na naszą korzyść i zawsze wytwarza jeszcze więcej negatywnej energii. Tymczasem działanie oparte na naszej intuicji, na wolnym od iluzji postrzeganiu i na sile miłości działa przeciwnie – rozwija naszą duszę i jest czymś korzystnym dla każdego.

Istnieje wielka forest-ray-of-sunshine-sunbeams-largeróżnica między tymi dwoma sposobami działania. Jeden z nich polega na postrzeganiu pięcioma zmysłami, na rozumieniu mocy i władzy jako czegoś zewnętrznego. Ten system tworzy między ludźmi podziały, układa ich według hierarchii i generuje strach. Tymczasem drugi sposób działania to, jak pisze Gary Zukav, postrzeganie wielozmysłowe. Jesteśmy wtedy świadomi, że moc to coś wewnętrznego i że naszą istotą nie jest nasze ciało, lecz nasza dusza.

Między innymi na tym właśnie rozróżnieniu opiera się książka Gary’ego Zukava Siedlisko Duszy. Oryginalnie została ona wydana w 1989 roku, a od tamtego czasu stała się znana na całym świecie. Tutaj mamy do czynienia ze specjalną reedycją z okazji 25-lecia pierwszego wydania. Zawiera ona dodatkowy poradnik z ćwiczeniami, mającymi wprowadzić w praktykę wiedzę przekazaną w tej książce.

Na początku znajdziemy też dwie przedmowy: jedną napisała Oprah Winfrey, a drugą sama Maya Angelou – poetka i pisarka. Obie te kobiety bardzo cenię i fakt, że polecają tę książkę, coś już dla mnie znaczył. Po przeczytaniu Siedliska Duszy muszę przyznać, że zachwyt nad nią udzielił się również mi. W pełni zgadzam się z tym, co napisała Oprah:

W istocie cała książka była jak jedna wielozmysłowa eksplozja. Gdziekolwiek spojrzałam po jej przeczytaniu, wdziałam i doświadczałam życia w nowym świetle. Książka Gary’ego przynosiła jeden moment zdumienia za drugim, a wszystkie one kierowały mnie we właściwą stronę.

1694

O czym w ogóle mówi książka Zukava? Przede wszystkim, jest to duchowe spojrzenie na naszą egzystencję: autor pisze tu o ewolucji dusz; o pułapkach, w jakie czasami wpadamy; o świadomej zmianie postrzegania na nowe. Poruszone są tu zagadnienia karmy, intuicji i psychologii, temat naszych wyborów oraz intencji i wreszcie kwestia osiągnięcia prawdziwej mocy – jako czegoś pochodzącego z naszego wnętrza.

Na początku książka Gary’ego Zukava niezbyt mnie zachęciła: spodziewałem się, że będzie ona skomplikowana i nieciekawa. Jednak coś mnie do niej ciągnęło – i słusznie, bo okazało się, że Siedlisko Duszy to jedna z lepszych książek, jakie czytałem. Niezwykle mądra, duchowa i fascynująca – zrobiła na mnie wielkie wrażenie. Uświadamia, jak wąskie jest czasami nasze postrzeganie świata – i jak możemy to zmienić. Udziela niezastąpionych rad, dotyczących konstruktywnego działania, uwalniania się od gniewu i osądów oraz tworzenia życia, będącego prawdziwym, harmonijnym rozwojem naszej osobowości i naszej duszy.

Myślę, że ta publikacja powinna trafić do jak największej ilości osób. Dla niektórych może być prawdziwym duchowym olśnieniem, dla innych wzbogaceniem ich ścieżki o dodatkowe refleksje. Oczywiście, poszczególne fragmenty mogą wzbudzić wątpliwości niektórych czytelników – i słusznie, bo nie powinno się od razu zakładać, że wszystko, co wydrukowane na papierze jest prawdą – ale czytanie Siedliska Duszy może i tak być bardzo rozwojowym doświadczeniem.

Moim zdaniem, niemal każdy akapit był tu wysoce inspirujący. Musiałem czasami przerywać czytanie, aby zastanowić się nad jakimś zagadnieniem głębiej – a przecież pobudzanie do myślenia jest najlepszą możliwą zaletą słowa pisanego. Ogółem mówiąc, lektura tej książki była dla mnie czymś niezwykłym i czuję się niezwykle wdzięczny, że mogłem ją przeczytać. Z pewnością będę też do niej wracać.

Książkę „Siedlisko Duszy” można zakupić tutaj, w sklepie CzaryMary.

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (2 głosów, średnia: 4,00 z 5)
Loading...