Jak interpretować karty Lenormand?

 Andrzejki, czyli wieczór i noc z 29 na 30 listopada to doskonały czas na przewidywanie przyszłości. Szukając odpowiedniej na ten czas talii kart do wróżenia, z pewnością natkniecie się na talię kart Lenormand. Niestety, obecnie nie ma dostępnych podręczników do tej talii i szukając obszerniejszej instrukcji trzeba korzystać z internetu. By trochę ułatwić to zadanie, poniżej przedstawiam podstawowe znaczenia kart Lenormand oraz przykładowy rozkład.

lenormandKarty Lenormand zawsze odczytujemy w pozycji prostej, ich odwrócona pozycja nie zmienia znaczenia danej karty. W przypadku tej talii karty dzielone są na pozytywne, negatywne i neutralne. Karty pozytywne otaczające kartę negatywną łagodzą jej wymowę. Z kolei karty neutralne przyjmują pozytywne lub negatywne znaczenie kart sąsiednich.

 Podział kart Lenormand na pozytywne, negatywne i neutralne wygląda następująco:

 • karty pozytywne: Jeździec, Koniczyna, Statek, Dom, Bukiet kwiatów, Dziecko, Niedźwiedź, Gwiazdy, Bocian, Pies, Wieża, Ogród, Serce, Pierścionek, Mężczyzna, Kobieta, Lilie, Słońce, Księżyc, Klucz, Ryby, Kotwica;
 • karty negatywne: Chmury, Wąż, Trumna, Kosa, Rózga, Lis, Góra, Myszy, Krzyż;
 • karty neutralne: Drzewo, Ptaki, Rozstaje, Księga, List.

Ten podział nie jest sztywny, i w zasadzie różni się u różnych autorów. Najważniejsze, byś przyjął podział, który Ci odpowiada najbardziej po tym, jak sam odbierasz przesłanie danej karty. Poniżej zamieszczam znaczenia poszczególnych kart Lenormand:

Lenormand-2

 1. Jeździec – karta pozytywna; wiadomości, transport.
 2. Koniczyna – karta pozytywna; radość, niespodzianka. Jeśli jest położona przy karcie Chmury, to znak smutku i zmartwienia.
 3. Statek – karta pozytywna; transakcja obiecująca dobrobyt, inne kraje, długi termin.
 4. Dom – karta pozytywna; dom, rodzina, bezpieczeństwo.
 5. Drzewo – karta neutralna; zdrowie, stała miłość, wzrost, lecz na plony trzeba poczekać.
 6. Chmury – karta negatywna; zamieszanie, przeszkody, problemy, komplikacje, zagrożenie.
 7. Wąż – karta negatywna; strata, nielojalność, nieszczerość.
 8. Trumna – karta negatywna; oznacza wypadek, chorobę lub stratę.
 9. Bukiet kwiatów – karta pozytywna; dobry los.
 10. Kosa – karta negatywna; to znak nadciągającego zagrożenia. Jeśli karty leżące w otoczeniu są pozytywne, zagrożenie będzie krótkotrwałe.
 11. Rózga – karta negatywna; oznacza kłopoty domowe, możliwa choroba w domu, rodzinne nieporozumienia.
 12. Ptaki – karta neutralna; nadchodzą krótkotrwałe problemy. Jeśli karta leży daleko od pytającego, oznacza podróż.
 13. Dziecko – karta pozytywna;  delikatność, dobre związki.
 14. Lis – karta neutralna; jeśli leży blisko pytającego, jest ostrzeżeniem przed wrogami, nieuczciwymi ludźmi. Położona daleko nie ma specjalnego znaczenia.
 15. Niedźwiedź – karta pozytywna; symbol interesów i biznesu, opieka i siła.
 16. Gwiazdy – karta pozytywna; znak szczęścia, dobrego losu we wszystkich dziedzinach życia.
 17. Bocian – karta pozytywna; jeśli leży blisko pytającego, mówi o szybkich zmianach w otoczeniu, jeśli w oddaleniu, pokazuje opóźnienia lub brak zmian.
 18. Pies – karta pozytywna; symbol lojalnych przyjaciół. Leżące blisko „Chmury” ostrzegają przed zdradą i nieuczciwością.
 19. Wieża – karta pozytywna; znak długiego i szczęśliwego życia.  Leżące blisko „Chmury” w tym przypadku oznaczać będą brak szczęścia w życiu.
 20. Ogród – karta pozytywna; spotkania, miejsca publiczne, na świeżym powietrzu.
 21. Góra – karta negatywna; wrogowie, nieprzyjazne sytuacje, trudności w osiągnięciu celu.
 22. Rozstaje – karta neutralna; pokazuje wyjście z trudnej sytuacji. Jeśli karta „Chmury” jest w pobliżu, oznacza brak wyjścia i konieczność pogodzenia się z sytuacją.
 23. Myszy – karta negatywna; oznaczają kradzież. Jeśli karta leży blisko pytającego, oznacza odzyskanie straty. Jeśli daleko – ze stratą trzeba się pogodzić.
 24. Serce – karta pozytywna; znak dobrego losu i radości.
 25. Pierścionek – karta pozytywna;  jeśli jest po prawej stronie pytającego, przepowiada szczęśliwe małżeństwo. Jeśli po lewej – mówi o niewierności i rozstaniu.
 26. Księga– karta neutralna; oznaczaj tajemnicę, sekret.
 27. List – karta neutralna; dobre wieści z daleka. Jeśli w pobliżu jest karta „Chmury”, wieści nie będą pomyślne.
 28. Mężczyzna – karta pozytywna; sygnifikator – oznaczający mężczyznę jako osobę pytającą lub mężczyznę, którym się interesujemy.
 29. Kobieta – karta pozytywna; sygnifikator – oznaczający kobietę jako osobę pytającą lub kobietę, która nas interesuje.
 30. Lilie – karta pozytywna; jeśli leżą nad pytającym, pokazują moralność, uczciwość. Jeśli leżą pod pytającym, pokazują niesławę. Jeśli leżą obok pytającego, pokazują szczęśliwe życie. Leżące obok „Chmury” zapowiadają kłopoty w domu.
 31. Słońce – karta pozytywna; szczęście i dostatnie życie. Jeśli leży daleko od pytającego, przynosi kryzysy i obawy.
 32. Księżyc – karta pozytywna; wielkie zaszczyty. Jeśli leży daleko od pytającego, wróży cierpienie.
 33. Klucz – karta pozytywna; sukces. Jeśli leży daleko od pytającego, oznacza brak sukcesu.
 34. Ryby – karta pozytywna; dobre projekty, przedsięwzięcia. Jeśli leży daleko od pytającego, oznacza przeszkody w interesach.
 35. Kotwica – karta pozytywna; znak sukcesu, szczęścia w miłości. Jeśli leży daleko od pytającego, oznacza gorzkie rozczarowanie.
 36. Krzyż – karta negatywna; jest on zawsze złym omenem. Jeśli jednak leży blisko pytającego, przepowiada jedynie krótkotrwałego pecha.

rozklad1A teraz opis prostego rozkładu autorstwa Colette Silvestre. Na początku wykłada się kartę sygnifikator (S), wybierając ją pod względem płci osoby pytającej – tu korzystamy z kart „Mężczyzna” i „Kobieta”.  Następną kartę (1) układa się nad nią i ona opowie o sprawach sercowych lub innych, które silnie wpływają na emocje człowieka. Następną kartę (2) wykłada się po lewej stronie sygnifikatora, ta karta oznacza sprawy związane z pracą. Kolejną kartę (3) wykłada się po prawej stronie, i ona odnosi się do pieniędzy i stanu posiadania. Karta ostatnia (4), którą się kładzie na dole, ostrzega przed tym, czego człowiek się nie spodziewa.

 

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (11 głosów, średnia: 4,64 z 5)
Loading...