Czy znowu zapłoną stosy?

Czy znowu zapłoną stosy w Europie? Czy powrócą Ciemne czasy, gdzie tylko była jedna wszechobowiązująca „prawda”?

Jak można przeczytać na gazeta.pl w środkowych Włoszech, w miasteczku Ceccano zapłonie stos specjalenie zakupionych w tym celu egzemplarzy „Kodu Leonarda da Vinci” Dana Browna. I to z decyzji rady miasta, pomimo sprzeciwu części mieszkańców miasteczka.

Dalczego? Inicjatorzy akcji spalenia książki amerykańskiego pisarza, uzasadniają swoją reakcję tym, że „powieść ciężko obraża Jezusa”. Tylko jak?
Czy całkiem słuszne podejrzenie, że Jezus (o ile wogóle istniał) mógł kochać kobietę, która urodziła mu dzieci (tak jak to się dzieje od początku ludzkości po dziś dzień) jest obrazą? Dla ojca i kochającego męża? A może dla Marii Magdaleny i wszystkich kobiet, które po 2000 lat „ucisku” ze strony dominującej religii mają teraz szanse odzyskać należne im miejsce w religii i historii?

Nie za dobrze to wróży wolności słowa, myśli i wyznania. W naszym kraju zaś można zostać aresztowanym za przesyłanie zdjęć wypiętych kaczych kuprów. Szalone czasy.

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,53600,3355478.html

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (Brak ocen)
Loading...
 • Tomek

  Pozwolę sobie na merytoryczną polemikę z powyższym wpisem. Pierwsza sprawa to fakt istnienia Jezusa Chrystusa. Nie wiem czemu to kwestionujesz. Jak rozumiem Jesteś innowiercą (chociaż nie jest to najszczęśliwsze sformułowanie), lub ateistą, zatem nie przekona Ciebie fakt spisania jego losów w Nowym Testamencie w Piśmie Świętym. No to może przekona Cię, że jego istnienie jest zawarte w dokumentach rzymskich oraz jest uznawane przez inne religie. M.in. jest on w religii muzułmańskiej prorokiem AĂŻssą. Tyle uwag co do faktu istnienia Chrystusa.

  Co do samej książki Browna to uważam, że jest gniot, który bazuje na obrazoburczej i kontrowersyjnej fabule. Wymyśl coś bardzo kontrowersyjnego, a będziesz bogaty. Czytałem kilka książek tego autora. Zacząłem od Cyfrowej Twierdzy, którą uważam ze jedną ze słabszych książek sensacyjnych jaką miałem przyjemnośćczytać. Nie umawy się dso Higginsa, Crichtona, czy choćby – w mojej opinii – do Marcina Wolskiego.
  Ciekawe, że jego pierwsze książki (po kolei): Cyfrowa Twierdza, Znikający punkt oraz Anioły i demony przeszły zupełnie bez echa na naszym rynku wydawniczym. Dopiero wydanie Kodu spowodowało, że ludzie rzucili sięna wszystko co było Brownowe. Ja też, aby mieć podstawy do dyskusji przeczytałem jego książki. I żałuję. Mogłem lepiej zainwestować te pieniądze. Chociaż znam osoby, którym jego twórczość się podoba. Tyle opinii czytelnika nt twórczości Browna.

  Co do akcji spalenia książek to jestem jej przeciwny. Szkoda marnować drzewa, z którychj powstała książka. Wydaje mi się, że gdyby sama książka była bardziej wiarygodna to mogła by być fundamentem merytorycznej dyskusji, niestety nawet same „sekrety” nie są w stanie się obronić. Zdroworozsądkowy chrześcijanin chyba dojdzie do tego, że coś jest nei tak. Jak to możliwe, że taka instytucja jak Kościół Katolicki przetrwałą 2000 lat skoro jej jedynym (!) zadaniem jest chronić rzekome sekrety. Po to powstały np. sakramenty aby przesłonić ludziom oczy, aby nie zauważyli, że Chrystus nie zginął i nie zmartwychwstał? Po to Papieże inspicjowali krucjaty (abstrahując od ich przebiegu i moralnego prawa do zabijania innych ludzi w imie wiary) aby odwrócić oczy wyznawców od niemoralnego zwiąku Jezusa z Marią Magdalena?
  Sorry, ja tego po prostu nie kupuję. Łatwiej mi uwierzyć w to, że ktoś wymyślił spisek i teorię z małżeństwem i ucieczką od ukrzyżowania, niż w to, że cały kościół istnieje aby kłamać…

  Co zaś do miejsca kobiety w Kościele i jego historii. Cóż, Jezus ustalał sakramenty i prawa w czasach, w których kobieta była na drugim planie. Na pierwszym był mężczyzna. Ale wierzę, że Bóg-Jezus Chrystus nie działa przypadkiem. Ma swój zamysł. Uważam, że jest masa płaszczyzn, w których kobieta może się realizować. Nie mam zamiaru sprowadzać mojej żony do postaci kury domowej, wolę aby każdemu z nas sprawiało radość opiekowanie się dzieckiem, lub posprzątanie w domu. Uważam, że kobieta powinna się realizować jako matka. Zostawmy np. mechanikę samochodową, zawodowy boks, czy spawalnictwo jako domenę mężczyzn. Takie zawody odbierają kobiecie kobiecość. Nie zabraniam im robienia tego, ale wolę patrzeć na elegancką kobietę pracującą w biurze, czy serwującą drinki za barem. Jestem za rozsądnym równouprawnieniem, bez fanatyzmu feministek (być możę krzywdząco uogólniam) – bo najważniejsza jest kobieta! Co zaś do kapłaństwa kobiet to nie wypowiadam się. Wierzę, że Jezus Chrystu wybrał tylko mężczyzn i tylko wśród nich ustanowił sakrament kapłaństwa celowo. Skoro on tak chciał, to cóż znaczy mój głos…

 • Jeszcze trochę i doczekamy się powrotu „w wielkim stylu” świętej inkwizycji, zatrudnionej specjalnie do tropienia czytelników „Kodu…” Ciekawe czy Ci zarliwi „obrońcy wiary, Jezusa i moralności” pomyśleli o tym, ile drzew, z których wydrukowany został papier na ksiązki, zostało ściętych na darmo. Dla kaprysu fanatyków.
  Jeszcze nie tak dawno na stosach płonęły książki o przygodach Harry’ego Pottera… chyba mamy faktycznie powrót średniowiecza. O tyle tylko złagodzonego, że nie paleni sa autorzy ani czytelnicy tylko książki. Co nie zmienia i tak ogromu tego bezsensu i świadczy o prymitywiźmie ludzi,którzy w taki sposób w ich pojęciu „walczą” z ludźmi inaczej myślącymi.

 • Rafał

  Co do autora 1 komentarza to powiem tyle :udowodnij mi że chrześcijaństwo jest prawdziwe bo ja mam mnóstwo dowodów na to ,że biblia kłamie i jest stekiem bzdur sporządzonych przez naród żydowski do manipulacji i zarabiania kroci na ignorantach i zaszufadkowanych ludziach takich jak Ty !!Po nich przyszły inne religie które są zręcznymi kopiami pierwowzoru bo ich autorom nawet nie chciało poświęcić się czasu na wymyślenie własnej bajeczki !!!
  2.Udowodnij że Jezus istniał i był zbawicielem i czemu przyszedł po tysiącach lat istnienia ludzkości i to akurat do żydów ??? Niby czemu ma być zbawicielem ?? Teraz też są ludzie uzdrawiający dotykiem a zbawicielami nie są !!Niby jaki masz dowód na to że go ukrzyżowali ( tylko nie wciskaj mi tu bajki z ewangelią bo to żałosne ))
  3.dlaczego nie było potopu o którym pisze wasza święta „kłamliwa” książka ?? Żaden geolog na ziemi Ci nie potwierdzi że kiedykolwiek Ziemię zalał jakiś potop
  4.dlaczego całun turyński to podróba sporządzona przez Watykan, który dawno już wiedział że ta cała wasza religia to bzdury tylko co by było gdyby to ujawnił???? Watykan by nie zarobił a ludzie tacy jak ty by się popowieszali bo nie mieli by w co wierzyć!!!Stracili by sens swojej marnej i tak egzystencji która niewiele jest warta skoro tak łatwo wami manipulować !!
  5.Po co kościołowi złoto ,drogocenne kamienie,władza i polityka i dlaczego nie pomaga biednym ,bezdomnym czy nawet chorym dzieciom mając taki kapitał uzbierany przez tysiące lat na kłamstwach !!??(nie mówię o ściemach w postaci- wyślemy księdza jelenia i 15 zakonnic do buszu coby ludziom oczy zamydlić )
  Za taką forsę można kupić domy połowie mieszkańców całego globu
  6.Dlaczego niby Jezus miałby nie kochać Marii Magdaleny i nie pragnąć sexu skoro każdy człowiek od zarania dziejów nie potrafi powstrzymać popędu sexualnego jego własnej natury !! Nie wciskajta mi bajek o zakonach bo tam odchodzą orgie nie do pomyślenia !!Na to też mam dowody
  7.Dlaczego usunięto 13 apostoła a raczej ucznia sztuki uzdrawiania ,krtóry był murzynem ?????????Bo biali są wybrańcami ??? A co jeżeli kolorowi byli pierwsi na ziemii i powinniśmy my być ich niewolnikami a nie oni naszymi ??? Najstarsze ludy Ziemii wcale nie są białe !!
  8.Dlaczego Jezus nie uczył waszej religji tylko samoleczenia i leczenia energią ezoteryczną ???
  9.Daczego Jezus urodził się prawie o wiek później niż pisze wasza książka ???
  10.Dlaczego nie było wtedy żadnego Piłata o którym bredzicie ????Poncjusz był katem dużo później !!!
  11.Dlaczego to Józef spłodził Jezusa a nie żaden anioł czy wogóle najwyższy !! Chłopie co ona wiatropylna była ?? Masz ty wogóle rozum ????

  Kłamstw i nieścisłości waszej religii jest setki !!
  Jedno tam zaprzecza drugiemu a przecież jak by była księgą boską to miała by ręce i nogi i poprzeć dało by radę to faktami a nie pierdołami o ewangeliach i co wy wogóle pierd…. o szatanie ?? To wymysł takich jak wy !!! Nie potrafiących przyznać się do własnych zbrodni słabeuszy którzy zganiają winę na „krasnoludki w szufladzie”
  Ludzie czy wy wogóle potraficie logicznie myśleć czy Rydzek wyprał wam już mózgi totalnie ???
  Skoro fakty się nie zgadzają to to coś jest podejrzane a jak coś jest podróbką czy kłamstwem to znak że ktoś próbuje ukryć niezłą ściemę i tyle !! Powiem wam Tyle :
  Nie róbcie z Jezusa zbawiciela i zostawcie biedaka w spokoju !! Był człowiekiem (o ile istniał wogóle bo na to też dowodów nie ma) tak jak wy !! Jak chcecie poczuć się wybrańcami to se w Matrixa pograjcie !!
  Myślicie że jesteście jedyni w tym wszechświecie !!
  Najwyższy stworzył was i mnie dla samego stworzenia i miliardy podobnych bytów !! Powiem więcej -on dalej tworzy i ma was gdzieś !!! To tyle jeżeli chodzi o wypociny kolesia co pierdoły jakieś napisał w 1 komentarzu !! Chyba go Roman G. tu nasłał heheh

  Co do ksiązki to jest genialna !! Połączenie fikcji literackiej z kodem Leonarda który istnieje naprawdę !! To jest coś a nie jakieś tam brednie nawiedzonych kleryków heheh

 • Tomek

  >”Co do autora 1 komentarza to powiem tyle :udowodnij mi że chrześcijaństwo jest prawdziwe bo ja mam mnóstwo dowodów na to ,że biblia kłamie i jest stekiem bzdur sporządzonych przez naród żydowski do manipulacji i zarabiania kroci na ignorantach i zaszufadkowanych ludziach takich jak Ty !!Po nich przyszły inne religie które są zręcznymi kopiami pierwowzoru bo ich autorom nawet nie chciało poświęcić się czasu na wymyślenie własnej bajeczki !!!”
  no to się Żydom udało! Wymyślili religię – jak twierdzisz – dzięki której cała reszta świata ich nienawidziła. Począwszy od 167 roku, od oskarżeń biskupa Sardis, Melito Żydów oskarżano o bogobójstwo. Dopiero w… 1965 roku sobór watykański II stwierdził, że tak nie do końca są aż to odpowiedzialni jako naród… Czyli Żydzi wymyślili moją religię aby zbijać na mnie kasę, a przy okazji aby ich zabijali, palili oraz okradali za to… co sami wymyślili. Piękna teoria, ale ma parę luk.

  >”2.Udowodnij że Jezus istniał i był zbawicielem i czemu przyszedł po tysiącach lat istnienia ludzkości i to akurat do żydów ??? Niby czemu ma być zbawicielem ?? Teraz też są ludzie uzdrawiający dotykiem a zbawicielami nie są !!Niby jaki masz dowód na to że go ukrzyżowali ( tylko nie wciskaj mi tu bajki z ewangelią bo to żałosne ))”
  No top nie wciskam. Wierzysz w cokolwiek? Może jesteś muzułmaninem, lub buddystą? Wtedy byłoby łatwiej, bo w tych religiach są wzmianki o Chrystusie, a Muzułmanie czczą go jako proroka i jest on postacią świętą. No ale pewnie wierzysz tylko w moc swojego ducha, lub w miłość. No to lecimy do faktów historycznych. Są to źródła cesarstwa rzymskiego (skoro później Rzym zajęli chrześcijanie to pewnie wszystkie zwoje przepisali, albo nawet przepisali je Żydzi! abyśmy więcej im płacili, ale i tak je podam):
  pierwsze wzmianki są w Rocznikach Tacyta (II w. n.e) chyba najpoważniejszym tekście czasów starożytnych, potem pojawia się w tekstach Józefa Flawiusza (ok. 37– ok. 100) [„Istniał także w owym czasie Jezus, mąż mądry, czy jednak godzi się nazwać Go mężem, był On bowiem wykonawcą cudownych dzieł, nauczycielem ludzi, którzy prawdę z rozkoszą przyjmują. Wielu Żydów, wielu też pogan przyciągnął do siebie. Był On Chrystusem. Kiedy Go Piłat oskarżonego przez naszych przełożonych ludzi skazał na śmierć krzyżową, nie przestali Go kochać ci, co Go najpierwsi umiłowali. Objawił im się im bowiem trzeciego dnia jako zmartwychwstały, jak to i wiele innych cudownych rzeczy przepowiedzieli o Nim boscy prorocy. Plemię, które wzięło od Niego nazwę przetrwało aż do naszych czasów”
  potem u Pliniusza Młodszego (62-113 n.e.) oraz Korneliusza Tacyta (54-119 n.e.) [„Aby zniweczyć hałaśliwe wieści, Neron podsunął winnych i na najbardziej wyszukane kary oddał tych, których ludność jako znienawidzonych z powodu ich zbrodni nazywa chrześcijanami. Twórca tej nazwy Chrystus za rządów Tyberiusza został przez prokuratora Poncjusza Piłata skazany /na śmierć/. Stłumiony wówczas zgubny zabobon znowu wybuchał i to nie tylko w Judei, źródle owego zła, lecz także w Mieście /Rzymie/, dokąd wszystko, co wstrętne i hańbiące przybywa i praktykuje się”].
  Nic w tych tekstach nie mówi się, że Jezus był bogiem, po prostu istniał. Chociaż Flawiusz mówi, że czynił „cudowne rzeczy”.

  >”3.dlaczego nie było potopu o którym pisze wasza święta “kłamliwa” książka ?? Żaden geolog na ziemi Ci nie potwierdzi że kiedykolwiek Ziemię zalał jakiś potop”
  Ech… a kto Ci każe całą Ziemię topić? Zgadzam się, że wiele zjawisk można wyjaśnić siłami natury. Np. słyszałem, że przejście przez Morze Czerwone i jego rozstąpienie są wytłumaczalne. Czasami, przy sprzyjających warunkach morze się tak układa, że można przejść przez sam środek. Oglądałem o tym program na Discovery – genialne. Dal mnie cudem jest, że dzieje się to akurat w odpowiednim czasie. Żydzie przechodzą, Egipcjanie toną. Co do potopu to wierze, że zalało jakiś większy obszar, utonęli źli sąsiedzi, przeżyli bogobojni i mamy potop niewiernych.

  >”4.dlaczego całun turyński to podróba sporządzona przez Watykan, który dawno już wiedział że ta cała wasza religia to bzdury tylko co by było gdyby to ujawnił???? Watykan by nie zarobił a ludzie tacy jak ty by się popowieszali bo nie mieli by w co wierzyć!!!Stracili by sens swojej marnej i tak egzystencji która niewiele jest warta skoro tak łatwo wami manipulować !!”
  A na czym Watykan zarabia? Na biletach wstępu? Czytałem już tyle publikacji, oglądałem tyle filmów, że już sam nie wiem komu wierzyć. Stykałem się z dowodami na prawdziwość i na mistyfikację. Osobiście nie jest taką osobą, która wierzy w pierwszą, lepszą rzecz. Zawsze muszę to sprawdzić w kilku źródłach. Nie jestem w stanie określić czy to prawdziwe sukno, czy tylko falsyfikat, więc się nie wypowiem. Nie oddaję czci temu materiałowi, ale też na niego nie pluję…

  >5.Po co kościołowi złoto ,drogocenne kamienie,władza i polityka i dlaczego nie pomaga biednym ,bezdomnym czy nawet chorym dzieciom mając taki kapitał uzbierany przez tysiące lat na kłamstwach !!??(nie mówię o ściemach w postaci- wyślemy księdza jelenia i 15 zakonnic do buszu coby ludziom oczy zamydlić )
  Mówmy o faktach! Od pomagania biednym jest Państwo. To ono powinno dbać o nas. Kościół pomaga jak może. Są różne oratoria św. Jana Bosko, gdzie mogą bawić się dzieci. Są organizowane kolonie, zbiera pomoc Caritas etc. Jak rozumiem, wg Ciebie Kościół powinien sprzedać wszystko, rozwiązać się, a uzbierane pieniądze rozdać ubogim (to co ew. zostanie wydać na pługi, które zagrabią ziemię po kościołach.. :) ). Nie tędy droga. Ludzie niestety chcą wierzyć, że są małą częścią wielkie maszyny, która trwa od tysiącleci. Aby podtrzymywać w nich wiarę w potęgę Kościoła muszą istnieć np. Kaplica Sykstyńska, czy bazylika Sagrada Familia w Barcelonie.

  >6.Dlaczego niby Jezus miałby nie kochać Marii Magdaleny i nie pragnąć sexu skoro każdy człowiek od zarania dziejów nie potrafi powstrzymać popędu sexualnego jego własnej natury !! Nie wciskajta mi bajek o zakonach bo tam odchodzą orgie nie do pomyślenia !!Na to też mam dowody
  Ja wiem, na wszystko masz dowody. Może także zdjęcia z aktów seksualnych Jezusa i Marii Magdaleny… Ech. Ja wierze, że Jezus był bogiem0człowiekiem. Nie jestem w stanie oceniać go moją miarą. To że ja ulegam pożądaniu, nie znaczy, że on też MUSIAŁ!

  >7.Dlaczego usunięto 13 apostoła a raczej ucznia sztuki uzdrawiania ,krtóry był murzynem ?????????Bo biali są wybrańcami ??? A co jeżeli kolorowi byli pierwsi na ziemii i powinniśmy my być ich niewolnikami a nie oni naszymi ??? Najstarsze ludy Ziemii wcale nie są białe !!
  Zasadniczo to nawet ewangelia mówi o 13 apostołach. 12 był Judasz Iskariota, a po jego zdradzi pozostałych 11 wybrało św. Macieja jago uzupełnienie 12. O żadnym murzynie nie było mowy, ale z drugiej strony nigdzie nie jest napisane, że oni byli biali. Tak ich przedstawiało malarstwo przez setki lat. I to się utrwaliło…

  >8.”Dlaczego Jezus nie uczył waszej religji tylko samoleczenia i leczenia energią ezoteryczną ???”
  Nawet nie wiem jak to komentować… To jest temat na szerszą dyskusję – do której zapraszam – pt. jakiej wiary uczył Jezus. To że uzdrawiał i ożywiał to miał być tylko dowód dla ówcześnie żyjących że pochodzi od Boga. Za to nie słyszałem o żadnych technikach ożywiania zmarłych. Poza tym niestety nie nauczał. Nikt sam z siebie nie może na podstawie jego nauk nikogo uzdrowić fizycznie.

  >9.”Daczego Jezus urodził się prawie o wiek później niż pisze wasza książka ???”
  Problem z tym rokiem polega na tym, że podział na nową i starą erę został ustanowiony przez człowieka, zakonnika Dionizjusza Małego (zmarł 540 roku) i to w pięć wieków po fakcie. Po prostu się pomylił w rachubach. Nie wiem skąd masz relację o „wieku później”. Zgodnie z danymi historyka Józefa z Jerozolimy Jezus urodził się w Betlejem za panowania Heroda (37 – 100 AD, powszechnie znanego pod rzymskim nazwiskiem Flawiusz). Czyli maksymalnie nie mógł to być wiek, ale możliwy jest błąd nawet parudziesięciu lat. Niestety to obliczali ludzie, a oni są zawodni.

  >10.”Dlaczego nie było wtedy żadnego Piłata o którym bredzicie ????Poncjusz był katem dużo później !!!”
  Odsyłam do tekstów rzymskich z 2 punktu. Są tam wzmianki o „piątym prokuratorze Judei zwanym Piłatem z Pontu” panującym w latach 26-36 po Chrystusie (ta funkcja była zwana też gubernatorem, lub namiestnikiem). Nie wiem skąd masz informacje, że on nie istniał…

  >11.”Dlaczego to Józef spłodził Jezusa a nie żaden anioł czy wogóle najwyższy !! Chłopie co ona wiatropylna była ?? Masz ty wogóle rozum ????”
  Ja wierze, że Bóg – gdyby chciał – to był za pstryknięciem palców spuścił na Ziemię np. rój meteorów, który był zniszczył Ameryki, Europę i Australię. Potem odezwałby się głos z nieba „Mnie słuchajcie – to ja -Bóg!”. Wtedy miałby kilka miliardów wyznawców (tych co by przeżyli zagładę). Ale wydaje mi się, że dal Boga cenniejszy jest ten kto sam w niego wierzy, bo tak chce. Niż ten, kto wierzy ze strachu. Jak na ironię dla mojego Boga Ty jest sto razy cenniejszy, niż ja. Ja już wierzę, ty poszukujesz…
  Wiem, że dla boga nie ma rzeczy niemożliwej. Sprawienie, że kobieta będzie w ciąży również…

  >”Kłamstw i nieścisłości waszej religii jest setki !!”
  Fakty! Ja mogę także takie obelgi rzucać pod adresem dowolnej religii.

  >”Jedno tam zaprzecza drugiemu a przecież jak by była księgą boską to miała by ręce i nogi i poprzeć dało by radę to faktami a nie pierdołami o ewangeliach i co wy wogóle pierd…. o szatanie ?? To wymysł takich jak wy !!! Nie potrafiących przyznać się do własnych zbrodni słabeuszy którzy zganiają winę na “krasnoludki w szufladzie””
  No tak, ale walka między dobrem z złem o człowieka jest fundamentem praktycznie każdej religii nowożytnej (i ponad połowy starożytnych). Nie zwalamy winy na Szatana. Wszystkiemu winien jest człowiek, który ulega słabościom.

  >”Ludzie czy wy wogóle potraficie logicznie myśleć czy Rydzek wyprał wam już mózgi totalnie ???”
  Nie lubię Rydzyka, nie słucham RM. Jestem za kategorycznym oddzieleniem Kościoła od polityki. Oczywiście najłatwiej zwalić wszystko na Rydzyka i jego pralnie mózgów. Ja nie słucham, mam otwarty umysł i mogę z każdym dyskutować. Tylko proszę, kulturalnie i merytorycznie.

  >”Skoro fakty się nie zgadzają to to coś jest podejrzane a jak coś jest podróbką czy kłamstwem to znak że ktoś próbuje ukryć niezłą ściemę i tyle !! Powiem wam Tyle :
  Nie róbcie z Jezusa zbawiciela i zostawcie biedaka w spokoju !! Był człowiekiem (o ile istniał wogóle bo na to też dowodów nie ma) tak jak wy !! Jak chcecie poczuć się wybrańcami to se w Matrixa pograjcie !!”
  Jak dla mnie fakty są mniej więcej spójne. Oczywiście następowały przekłamania, ale to wina ludzi, a nie Boga. Tak samo było w „Eneidzie” Wergiliusza. Tam też, prze lata cesarstwa rzymskiego co bogatszy rody kazały fałszować tekst i dopisywać ich „przodków” do szeregu tych, którzy wyruszyli na półwysep Apeniński. Nie twierdzę, że nikt nie próbował fałszować historii podanej w ewangeliach.

  >”Myślicie że jesteście jedyni w tym wszechświecie !!
  Jestem analitykiem, naukowcem, znam się na statystyce. Zdając sobie sprawę z ogromu Wszechświata mam nadzieję, że nie jesteśmy „sami. Zresztą bylibyśmy strasznie samotni, samie we Wszechświecie. Ale jak na razie nikogo innego nie znaleźliśmy. Może pozostałe twory nie są myślące, tylko to bydło, a może tam też Bóg zasiał taka samą religię? Nieźle by było… :) Zresztą kto wie, może cały absolut do którego modlą się wszystkie religie i siły w które wierzą inni to jedna i ta sama moc?

  >”Najwyższy stworzył was i mnie dla samego stworzenia i miliardy podobnych bytów !! Powiem więcej -on dalej tworzy i ma was gdzieś !!! To tyle jeżeli chodzi o wypociny kolesia co pierdoły jakieś napisał w 1 komentarzu !! Chyba go Roman G. tu nasłał heheh”

  Nie będę tego komentował. Przynajmniej pokazałeś, że jesteś nie zdolny do dialogu.

  „Co do ksiązki to jest genialna !! Połączenie fikcji literackiej z kodem Leonarda który istnieje naprawdę !! To jest coś a nie jakieś tam brednie nawiedzonych kleryków heheh ”
  Mnie się nie podoba, a Tobie tak. Takie nasze prawo.

 • atog

  Niech znów zapłoną stosy! Niech żyje Święta Inkwizycja! Śmierć wrogom jedynej Świętej Wiary Katolickiej!

  A rafał, poczytaj fachową literaturę, a nie kod Leonarda, który jest wielkim nagromadzeniem bzdur, udowodnić? otóż, św. Jan na wszystkich obrazach malowany jest jak delikatny młodzieniec o rysach kobiety- na obrazie Da Vinciego wcale nie ma pewnej nieżadnicy. 2 Piramida, w Paryżu wcale nie jest zbudowana z 666 kawałków szkła a bodajże 672. 3 Prieure De Sion został założony w XX w. przez jedengo oszołoma, który chciał tym udowodnić, że jest człokniem dynastii Meorwingów, a tym samym ma prawo do tronu francuskiego. Wszystkie dokumenty zostały stworzone przez niego, co jest udowodnione. Pisać dalej? Jeżeli ktoś uznaje tą książkę za źródło wiedz jest po prostu KRETYNEM. Polecam książkę „kłamstwo kodu leonarda da vinci”. Sama książka jest dobrze napisana, ale jakby nei wyssany z palca temat, który brown stara się uwiarygodnić, o książce nikt by już dzisiaj nie pamiętał. Clancy i McLean piszą dużo lepszę książki.

  W obronie Św. Inkwizycji! Niech znów zapłoną stosy!

  AD MAJOREM DEI GLORIAM!!!

  (nie) pozdrawiam.

 • Tomek

  Tylko jedna uwaga. Obecnie osoba przy prawej ręcę Jezusa na „Ostatniej wieczerzy” jest obecnie bardzo zniszczona i trudno odczytać jej rysy, czy wizerunek, ale czy gdyby Da Vinci namalował kobiete, to czy nie zostałby obłożony np. ekskomuniką? W czasach współczesnych ta postać była wyraźna i łatwo byłoby dostrzec jej płeć.

  Może zamiast szukać „dziury w całym” zastanówcie się nad swoim życiem. Jak silna jest wiara ludzi, którą może zachwiać jedna, marna książka…?

 • atog

  Tomek, ale Jan NA KAŻDYM obrazie malowanyu jest jako delikatny młodzieńiec wręcz kobieta.

  Książka mimo iż czytałem mnie nei obchodzi- Nie pozwolę jednak by obrażano moją wiarę, jej majestat, oraz jej umniejszano.

  A to że książk „dona brown” (kompletny brak profesjonalizmu) pala się na stosie uznaje za zwykły porzejwa buntu wobec kłamstw.

  Ad Majorem Dei Gloriam!

 • stachu

  bym powiedział, że ta religia nie jest wspaniała
  bym powiedział, że ta instytucja bardzo stara nie jest wspaniała
  bym ją nazwał mafią
  w tych krajach gdzie panowała nie najlepiej się działo
  bym powiedział: dobrze, że jest policja
  bym powiedział, że ta wiara jest jakby martwa
  bym powiedział materializm
  zbrodniarze na tronach..

 • stachu

  dawno i nieprawda?

 • stachu

  kapłani szatana?

 • stachu

  nie pamiętam kto wytrzebił czerwonych i udomowił czarnuchów

  dobrze że jest policja

  teraz leci film w telewizorze

  teraz księża już lubią unię, bo kaska płynie

  jak mi$je, to tylko pokojowe

  najwięcej filmów made in u$a

  telewizja jest jak oświecenie – zabija czas

  lubię się wymądrzać i wygłupiać

  księża lubią seks

  pokorne ciele trzy matki ssie

  to, co czujesz

 • stachu

  po wigilii obejrzeliśmy kilka filmów; najlepsze w środku nocy

 • stachu

  mimo, że jestem pacyfistą czasami oglądam boks – takie małe barbarzyństwo

 • stachu

  dobrze że jest policja

 • stachu

  dobrze że są Aniołowie

  bądź wola Twoja, Duchu Święty.

 • Stachu mam tylko jedno pytanko.Czy piszesz moze litanie ?
  aha i zgadzam sie w pelni z koment. nr. 2.

 • hiiii

  Ojej , ale jesteście ciemni , i jak na świecie może być dobrze jak takich prostych i cienkich ludzi mamy . To teraz ja wam napisze ,pierw przedstawie się jestem powiedzmy duchową osobą ,kiedyś byłem normalnym człowiekiem chociaż nie słuchałem się własnego wnętrza że jestem ważny itp. i że mogę czynić różne niebywałe żeczy , tylko dawałem się to co w szkołach uczyli i ogólnie systemowi, no i prawie przegrałem (ale to sprawy nie dla zwykłych ludzi, wy po prostu macie się cieszyć wolnością i wolną wolą daną od Boga ale jak będziecie się nią posługiwałi to wasza sprawa i nikt nie może się w to wtrącać , a jak zło będzie czynić to zostanie wam to złem zapłacone ehheh) a my sprawiedliwi musimy za waszą wolność bić się i cierpieć , tak to już jest , tylko co do was mam wątpliwości bo można było by wpuścić tu diabełków aby sobie mogli przybierac jakie chcą postacie i biegać bo ziemi (resztę możecie sobie wyobrazić , ale to by była apokali*** według lucka ) dlatego żaden ze sprawiedliwych nie padnie dopuki mu starczy sił , bo na świecie jest jeszcze wielu dobrych dla których warto, a miłośierdzie Boga jest przeolbrzymie bo nawet jak jedna dobra duszyczka zostanie to i o nią będzie walczył , a po drugie trochę szkoda by było ziemi a zwłaszcza przyrody , ale to trzeba umieć zrozumieć.
  Pytacie o przeszłość , no ale to wy sami ją zamazaliście , to jest sprawa między ludzka nie boska , w czasach starorzytnych Bóg bardzo często wchodził między ludzi wysyłał aniołów , no ale jak widać bo żydowskim starym testamencie musiał prowadzić ludzi za rękę i tym bardziej jak prowadził to człowiek stawał się niezależny od niego , a grzech wśród ludzi i tak rósł (jeszcze wytłumacze co to mniej więcej grzech, to złe występki to nieprawidłowości kture mogą przynieść nieodwracalne skutki chaosu , a chaos to nie wolność to totalna pustka gdzie nic niema spójności a w chaosie niema miejsca na istoty żywe , na dusze )

  Niewiem jak to jest , czy poprostu niekturzy ludzie mają dostęp do ksiąg histori naszego świata i nie chcą jej udostępnić , czy jak . Ale panie rafał bibli to pan nie lekceważ bo sam ją przeczytałem i niema tam prawie żadnych nieprawidłowości , biblia jest po prostu mało szczegółowa a stary testament opiera się tylko na histori żydowskiej ,ale kto wie może i ty kiedyś byłeś we wcieleniu żydem ,to zależy ile twoja dusza istnieje .
  W histori człowieka napewno brakuję życiorysu ludu atlantów , był to na początku bardzo miły i sielankowy lud ktury żył na wyspie noi żył w zgodzie z Bogiem , potrafili się w miarę posługiwać mocą (byli uduchowieni ) i Bów zamian za to dał specjalny kryształ , kryształ długowieczności , więc żyli sobie po pięćset lat , czy tysiąc zależy jak ktoś opuścił wyspę to zaczął sie starzeć (człowiek w starym testamencie też żył długo ale stawał się coraz bardziej cielesny , mniej uduchowiony więc Bóg musiał skracać mu lata życia , bo ciało bez duszy umiera , w dzisejszych czasach człowiek wogóle niewie co to jest dusz i wogule kim jest ) , no dalej niewiem co się tam działo ale czuję że było im za dobrze to jest raz, i przybyli fałszywi prorocy kturzy służyli luckowi i ciemności (tak jak dzisiaj sataniści) i z pomocą lucka udało im się skusić człowieka i przełamać ich bramy , więc Bóg postanowił wingerować się w ludzi i zatopić wyspę , bo na ziemi nie było by już miejsca na miłość.
  Co do potopów , to było ich wiele , był też i meteoryt w czasach (jak wy to zwiecie dinozaurów) a my – tytanów , żył wtedy też człowiek tylko na bezpieczniejszych terenach , wtedy na nasz wymiar mogły ingerować wszystkie duża spoza światów , więc Bóg sprawował pieczę nad człowiekiem aby trwał na tej planecie , (no bo jak pisałem Bóg bardzo umiłował człowieka) , żyli wtedy też tytani , hybrydy , i człowiek też mnieszał swął krew z aniołem , i innymi istotami które schodziły na ziemię (oczywiście człekokształtnymi) , bo chociaż panowały wtedy straszliwe bestie , to też dobre dusze przybierały bardzo piękne formy , ale Bóg czuł się zawiedziony że człowiek zaczyna bardziej miłować jego podwładnych od niego same , ale i też wielka żeś odbywała się na ziemi za pośrednictwem różnych złych stworzeń więc Bóg postanowił zlikwidować życie na ziemi oprócz człowieka i fauny i flory , więc kazał ludom schować się przez wybrane przez niego miejsce i bach, i od tamtej pory ziemia miała należeć tylko do człowieka .
  W dalszych czasach oczywiście schodzili pewne istoty , ale to za pośrednictwem człowieka np. w czasach egiptu kraju magów i herosów , z początku panował tam niezwykły pożądek mam czasami wspomnienie z tych czasów gdzie był król(faraon doskonale wyszkolony i wyuczony , przeprowadzony też przez tzw.ścieżkę życia aby mógł zrozumieć swój lud, nie jak teraz gdzie na władze są wybierane osoby osłabione wpajaniem im niepotrzebnej wiedz i o słabej woli) brzy boku miał doradzców jednego głównego który głównie był służbistą Boga , i dwóch głównych generałów , wszyscy oczywiście byli też magami , ale później odbywały się zmiany zmieniali się faraonowie , zmieniali się doradcy i wśród egipcjan wdarł się podstęp , pojawił się były półbóg set niewiem jak to było czy dostał ludzkie wcielenie i przeszedł na ciemną stronę czy kturyś ze zbuntowanych magów go przyzwał , ale zaczeło się wtedy dziać , egipt nawiedziło bardzo wiele złowrogich sił (a jeszcze przypominam sobie jak pojawił się set) ludzie żyli wtedy w zgodzie ze światem duchowym , wielu magów nawet przyjaźniło się z bóstwami (sługami bożymi od bardziej skomplikowanych spraw) (głównie złotej poświaty duszy) więc nie którzy schodzili w cało ludzkie
  (głównie by nauczać ludzi , w dalszej ścieżce rozwoju), i też jak to bywało wspułżywali z nie którymi osobnikami więc powstawali półbogowie i set właśnie takim był , tylko niewiem o co mu poszło że wzrucił się do lucka (czy on pierwszy go opanował niewiem ) ale wiem że wielu magów toczyło pojedynki z setem prawie udało się go zniszczyć( no albo któryś z magów zdradził i podczas bitwy zadawał cios w plecy lub lucek ze swoją świtą się wtrącił , ponieważ w grę wchodziła magia mógł poprzeszkadzac co nieco ). Bóg patrząc na to wszystko posotanowił zesłać do pomocy ludziom horusa , ktury narodził się jako dziecko doskonałe (czyli nie podlegał fizycznym pobudkom) pomógł magom zwyciężyć seta, do dzisiaj pomaga ludziom (można powiedzieć że poświęcił swoje istnienie dla dobra ludzi, )niezwykła istota , można powiedzieć że jest nam przyjacielem , i on powiedział że bardzo się z nami zrzył.

  Jeśli chodzi o Chrystusa to zesłał go Bóg aby odkupił ludzi z grzechu , no bo oczywiście ludzkość znowu zaczeła podążać ku głupocie i zagładzie , wię prosiłbym więcej szacunku dla Mistrza bo żaden z nas mu nie dorównuje , on potrafi przezwyciężyć takie zło któremu my dawno byśmy podlegli a jego moc olśniewa wszelkie zastępy , ma taką siłę czynienia że żaden nawet najznakomitszy mag mu nie doruwnał , On czyni we świat niezrozumiałą dla nas siłą , a dobra ma tyle że już nigdy żaden grzech niewstąpi w jego czyny , więc żal mi tych którzy go lekcewarzą bo on jednym słowem może zmienić wszystko , i co lepsze oddał każdą cząstkę by odkupić człowieka z rąk szatana bo i on sam się przed nim ulengł, a jak oddał się za człowieka to znaczy że go bardzo miłuje a Bóg jeszcze bardziej bo oddał własnego syna , więc bywało by troche szacunku.

  Co mi się jeszcze podoba w chrześcijaństwie , to głównie czasy nerona kiedy to człowiek wierzący miał w sobie taką moc że nieuległ się bólu i śmierci , z uśmiechem na twarzy szedł ginąć za dobro i wolność , bo przezwyciężył myśli uczucia (strach , ból , nianawiść , zapanował nad nimi) i niebał się śmierci , bo wiedział że tam spotka go takie dobro radość i szczęście że jeszcze z takim niemiał do czynienia.
  Lucek jako władca też to zrozumiał (nie wiem kiedy) i zaczyna uczyć się dobra (tylko przez opanowanie) nauczył się panować nad miłością , przyjmować postacie dobrych istot , ale zabardzo go trzyma władza i przesiąknięty jest złem , a to dowód że zło panuje nad istotą , dlatego wolność od agresji wolność od zemsty to jest furtka, tylko trudno ją znaleźć.

  Więc to jest prawda miłuj to będziesz miłowany , sprawiedliwość jest dla sprawiedliwych …
  a ten kto niszczy niszczony będzie…

  Dlatego jak interesujesz się magią pierw zrozum znaczenie dobra i zła , i co ci to przyniesie ,bo zło to moc która niszczy , tam niema wolności służysz temu kto wyższy rangą jesteś na każde zawołanie bo jak nie to na ogień wieczny tam obraza to komplement , zło nigdy niedaje ono odbiera obiecuje kłamie bo podstępem chce skraść twoją duszę i na własność ją mieć , tam niema woli, a zło ostateczne to chaos gdzie jednostki żywe są rozkładane i nastaje nicość ,

  Dobro buduję daję tworzy naprawia , nadaję sens to są wszystkie uczucia które cieszą i daję wieczność dalszą drogę do ewolucji i spełnienia .

  Więc człowieku sam wybierasz , bo niektórzy dalej mają powinność Chrystusa , i przejmóją rany za innych , są nieliczni , to są sprawiedliwi , którzy żyją w ubóstwie bez przyjaźni , i muszą znosić jeszcze zgnębienie ludzi.
  ale to nic…

  Trzeba też słowa zamienić w czyny …

  To była taka cząstka historii dla zaciekawionych , historii życia nie teori jak współcześni naukowcy , chociaż wiem że nukowcy dowiedli że poza materią jest coś jeszcze (np. badania nad mózgiem -panowię ta pamięć człowieka o kturej tak rozmyślacie i ego jest w duszy , albo nad dodatkowymi funkcjami serca i krwinek czerwonych – dusza też ma serce jest to ośrodek częściowej pamięci (głównie zapisu , coś jak ram w kompie) uczuć (to stamtąd bierzemy energię) jest 21 wiek wię panowie naukowcy prawdy nieda się ukryć .

  Mógł bym tak pisać i pisać , ale w dzisiejszych czasach przydało by się to wszystko podsumować najlepiej złączyć to wszystko do kupy wtedy doczekalibyśmy się dalszego rozwoju , ale człowiek sam się zniewolił tworząc sobie taki system prawo , dał władzę pieniądzowi któremu później podległ (istnieje w piekle taki demon który zajmuje się żadzą pieniądza , niewiem czy sam go niestworzył , taki z monetą i głupio się śmieje)

 • hiiii

  W dzisiejszych czasach skupił bym się na złączeniu religi w jedną , bo tylko jedna prawda jest , isla czy judaizm czy chrześcijanizm nad tym jest jedem Bóg kturemu nadawano różne imiona a to dlatego że jest różnorodność języków , w niekturych religiach to herosi kturych Bóg wysłał na prowadzenie ludu , i nad opiekę nad nim , więc nedajdzcie wejść świętej wojnie bo na tym siły zła będą się skupiać ,bo współczesnymi ludzmi bardzo łatwo kierować , wystarczy że stanie koło ciebie demon którego nie widzisz szepnie pare słów do ucha , a ty odbierzesz to jako własne myśli ( bo współczesny człowiek niepotrafi odróżnić własne myśli tylko stawia ją na pierwsze miejsce , a to wola włada myślą i uczuciem a nie na odwrót)

  A i jak chodzi o powturne przyjście Chrystusa , to nie narodzi się on ponownie tylko zejdzie w czyjeś ciało jako druga dusza , za porozumieniem tegoż osobnika poprzez wyjście ze swojego ciała , będzie mógł przemawiać , tylko to niebędzie to na światową skalę tylko w danej grupie osób , bo nawet jak by się nowonarodził to by społeczność powiedziała ćpun jakiś albo fanatyk , tak jak na wielu uduchowionych prostych ludzi , bo święty nierodzi się bogaczem , tylko jest wśród swojego ubogiego i uciśnionego ludu , a jeśli chodzi o inny herosów to kto wie czy już nie pozchodzili , tylko nie w tych krajach co byli herosami ,
  trzeba powiedzieć że polska była bardzo wysoko w skali niebios , jako religijny naród , teraz się zepsóła , ale dlatego że mieszkają w niej pewne ważne osoby i oczy ciemności są zwrucone ku tym terenom.

 • małgosia

  o matko i córko…. jest jeden Bóg dla Wszystkich ludzi i jest też wolność słowa jak rówież moda na mistycyzm….książki to tylko twór fantazji autorów – bo to nie wydawnictwa naukowe je wydały… autor takiej książki przedstawia swoje wizje oparte o jego zbiór wiedzy… i trzeba posiadać coś takiego jak wenę twórczą i doskonała wyobraźnię aby napisać cokolwiek…więc zamiast pochwalić autora że jest niesamowity to obraża się … kazdy artsta żyje w swoim świecie i nie zapominajmy że nie którzy wielcy zostali doceniani dopiero w innych epokach bo to co stworzyli przerastało oczekiwania aktualnych potrzeb… Jeżeli natomist chodzi o wiarę to pamietajmy o czynieniu dobra zawsze i wszędzie i nie oceniajmy nikogo. możesz rzucic kamieniem jeżeli jesteś nieskazitelny …. a palenie na stosie książek to hmmmm zwracanie uwagi nie na treść książki a na samą akcje… taki mały come back … absurdów w naszym świecie na każdym kroku nie brakuje…skupili wszystkie książki ,,,to dobrze bo autor nie zbankrutuje:)… a czy je spalii czy rozdali i to i tak za późno…bo tą książkę już poznało wiele osób…zamiast nakarmić głodnych i pomódz biednym to kupili książki aby je spalić autor zarobił wydawnictwo zarobiło księgarnie zarobiły a w tym czasie znów ludzie umarali z głodu…albo z braku pieniędzy na leki… `to przykre … a tu dyskusja… nad bezsownym działaniem i sporem racji…

 • gosicaelfica

  o matko i córko…. jest jeden Bóg dla Wszystkich ludzi i jest też wolność słowa jak rówież moda na mistycyzm….książki to tylko twór fantazji autorów – bo to nie wydawnictwa naukowe je wydały… autor takiej książki przedstawia swoje wizje oparte o jego zbiór wiedzy… i trzeba posiadać coś takiego jak wenę twórczą i doskonała wyobraźnię aby napisać cokolwiek…więc zamiast pochwalić autora że jest niesamowity to obraża się … kazdy artsta żyje w swoim świecie i nie zapominajmy że nie którzy wielcy zostali doceniani dopiero w innych epokach bo to co stworzyli przerastało oczekiwania aktualnych potrzeb… Jeżeli natomist chodzi o wiarę to pamietajmy o czynieniu dobra zawsze i wszędzie i nie oceniajmy nikogo. możesz rzucic kamieniem jeżeli jesteś nieskazitelny …. a palenie na stosie książek to hmmmm zwracanie uwagi nie na treść książki a na samą akcje… taki mały come back … absurdów w naszym świecie na każdym kroku nie brakuje…skupili wszystkie książki ,,,to dobrze bo autor nie zbankrutuje:)… a czy je spalii czy rozdali i to i tak za późno…bo tą książkę już poznało wiele osób…zamiast nakarmić głodnych i pomódz biednym to kupili książki aby je spalić autor zarobił wydawnictwo zarobiło księgarnie zarobiły a w tym czasie znów ludzie umarali z głodu…albo z braku pieniędzy na leki… `to przykre … a tu dyskusja… nad bezsownym działaniem i sporem racji…