Wróżby na Andrzejki

Wróżby andrzejkowe rozpowszechnione są w niemal całej Europie. Za ich patronów uznano świętych, których wspominano w ten przedadwentowy czas: św. Katarzynę (gr. „czysta”, „dziewicza”) patronującą młodym mężczyznom i św. Andrzeja (gr. „męski”), patrona  dziewcząt. 24 listopada w wigilię św. Katarzyny na wróżby zbierali się mężczyźni, a 29 listopada, w wigilię św. Andrzeja, dziewczęta. Same wróżby dotyczące przyszłego życiowego partnera były bardzo podobne, lecz to wróżby dziewcząt były bardziej interesujące, bo mogli być na nich obecni panowie, więc śmiechu i żartów nie brakowało. Andrzejkowe wróżenie często też połączone było z tańcami, gdyż Andrzejki były ostatnią okazją do tańca przed adwentem. Z czasem tylko 29 listopada zaczęto spotykać się na wspólne wróżenie i to św. Andrzej pozostał patronem wróżb i zabaw.

wrozba

Oto najprostszy sposób na sprawdzenie, jak będzie nazywać się nasza druga połówka: wystarczy w wigilię patrona włożyć pod poduszkę kilka karteczek z wypisanymi imionami ewentualnych parterów, a rano wyciągnąć  jedną z nich. Z Andrzejkami najbardziej kojarzy się wróżenie z wosku. Wystarczy naturalny wosk lub świeca, zapałki, miska z wodą i lampka bądź latarka, dzięki której rzucimy cień woskowego kształtu na jasną ścianę.

Co przydać się może na Andrzejki? Najważniejszy jest dobry humor :) Przydadzą się wcześniej przygotowane sposoby na wróżby miłosne, świece, szklana kula, karty do wróżenia, z których w prosty sposób można odczytać przyszłość. Przyda się wiedza o czytaniu z dłoni, numerologia, nawet astrologia. Znakomicie sprawdzą się tu talie kart anielskich, gdyż często na samych kartach zapisane jest znaczenie przesłania. W CzaryMary.pl znajdziesz wiele inspiracji do wróżenia!

Więcej podpowiedzi na andrzejkowe wróżby, również z podpowiedziami na sposób interpretacji kształtów zastygłego wosku, znajdziesz w poniższym artykule:

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (Brak ocen)
Loading...
  • Pięć lat temu wywróżyłem na Andrzejki założenie biznesu z pewnym kolegą. To było ciekawe. Udało się nawet bezbłędnie określić branżę oraz długość współpracy. Co prawda dzisiaj już firma nie działa, ale bawiliśmy się przy budowaniu biznesu wspaniale. Swoje zarobiliśmy, zdobyliśmy bezcenne doświadczenie, a teraz już po wszystkim. A od wróżby andrzejkowej się zaczęło…