Między datą urodzenia a temperamentem istnieje związek

Dla CzaroMarowych Przyjaciół te rewelacje nie będą niczym odkrywczym, ale wyobraźcie sobie, że naukowcy właśnie potwierdzili, że data urodzenia faktycznie może mieć związek z naszym charakterem i późniejszym funkcjonowaniem! :) Wykonano badanie, w którym udział wzięło 366 studentów, a wyniki odniesiono do ich daty urodzenia.  Badacze wyciągnęli następujące wnioski:

zodiac

 • Wiosną rodzi się  więcej osób o temperamencie hipertymicznym: pełnych optymizmu, energicznych, skłonnych do podejmowania ryzyka i poszukiwania wrażeń.  Dla przypomnienia, wiosenne znaki zodiaku to Baran, Byk i Bliźnięta.
 • Ludzie urodzeni zimą są spokojniejsi, mniej drażliwi i skłonni do porywczych zachowań. Dotyczy to Koziorożców, Wodników i Ryb.
 • Osoby urodzone latem cechuje najczęściej temperament cyklotymiczny – przeżywanie intensywnych emocji i wahań nastroju. Mówimy w tym przypadku o Rakach, Lwach i Pannach.
 • Osoby urodzone jesienią rzadziej mają depresyjny temperament powiązany z nieśmiałością i skłonnością do samoobwiniania się, niż u urodzonych zimą. Jesienne znaki zodiaku to Waga, Skorpion i Strzelec.

Prawda, że te naukowe wyniki pokrywają się z astrologicznym opisem właściwości znaków zodiaku? :) Z tych badań wynikło również, że data urodzenia określa to, do jakiego rodzaju zaburzeń nastoju mamy skłonność. Pora roku, w której urodził się człowiek, wpływa na poziom takich neuroprzekaźników, jak dopamina i serotonina, i jest to wykrywalne nawet w dorosłym życiu. Możemy mieć nadzieję, że badania te będą rozwijane. Te wyniki przedstawiono 19.10.2014 w ramach 27. Kongresu European College of Neuropsychopharmacology, a krótkie sprawozdanie na ten temat znalazło się w „Świecie Nauki” nr 12/2014 (280).

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (7 głosów, średnia: 4,71 z 5)
Loading...
 • Guest

  Prosze imie i nazwisko tych ktorzy przeprowadzili te badania bo to ze bylo przedstawione gdzies tam to nic mi nie mowi. moze przedstawili na pogawedce w toalecie na zebraniu. to ze 360 osob tez nic nie mowi, poza tym ze na takie duze zalozenia to stanowczo za mala grupa zeby generalizowac. poza tym jakie byly czynniki kontrolne w tym badaniu? podacie pare ‚duzych’ slow jak neuroprzekazniki i myslicie ze mozecie uzywac nauke jako argument? Nie plugawcie nauki podajac korelacje z takimi pierdolami jak znaki zodiaku.

 • NieWieszJakSzukacWinternetach

  Źródło wiedzy podane zostało w artykule. Nie ma się co burzyć, proszę pójść tym śladem.

 • Renata

  W artykule zamieszczone zostało nazwisko kierownika zespołu badawczego, jest nią dr Xenia Gonda z Semmelweis University w Budapeszcie. Nauka stara się wyjaśnić mechanizm działania zjawisk, które obserwujemy, a jeśli ktoś nie chce przyjmować do wiadomości rezultatów takich badań, to jego indywidualna sprawa.
  Planuję streścić również artykuł o tym, jak i dlaczego medytowanie wpływa na mózg (i kilka dużych słów, takich jak „neuroprzekaźniki” też w nim się pojawi), ponieważ to ciekawe i ważne informacje, które mogą zainteresować CzaroMarowych Przyjaciół.

 • Anette

  Dziękuję za fajny artykuł :) Uwielbiam Was Czaromarownicy :) Pozdrawiam :)

 • Renata

  Takie słowa są dla nas wielką inspiracją i motywacją do działania. Dziękujemy!

 • Zawsze tak było.